Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 01:53
 
Işkın Tezgahlarda Satılmaya Başladı
Doğu Anadolu Bölgesi ve Ağrı genelinde her yıl bahar aylarında dağlardan toplanan ve birçok hastalığa şifa olduğu söylenen ışkın, bu yıl da pazarcı tezgahlarındaki yerini aldı.
GÜNDEM Haberi
Işkın Tezgahlarda Satılmaya Başladı

Ağrı'da kilosu 20 TL'den satılmaya başlanan ışkın, her yıl Nisan ve Mayıs aylarında dağlardan toplanarak kent merkezindeki tezgahlarda yerini alıyor.

Ağrılı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ışkın, bölgenin birçok yerinde ışgın, ekşi ışgın, uçkun veya dağ muzu isimleri ile de biliniyor. Atlanta Üniversitesinin yaptığı araştırmalar sonucunda kanser hastalığının yeni bir ilacı olarak nitelendirilmeye başlanan ışkının ünü Amerika'ya kadar yayılmış durumda.

Ağrı insanı tarafından kanser hastalığının yanı sıra diğer birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ışkın otunun boyu, yaklaşık 40 santim ile 150 santim arasında değişiyor. Bol miktarda C vitamini barındıran ışkın, aynı zamanda A, B1, B2, E, ve K vitaminleri bakımından da zengin olup taze tüketildiğinde mide bulantısına ve hazımsızlığa iyi geldiği söyleniyor. Ayrıca grip ve ateşli hastalıklara karşı tedavi edici etkisi olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Editör: Hasan Karaelmas
Etiketler: Işkın, Tezgahlarda, Satılmaya, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı