Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:09 Bu haber 6748 kez okundu
 
BEN AĞRI KIZIYIM
yazarımız Zekiye Altay Ağrı'da büyüyen bir kızın duygularını kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
BEN AĞRI KIZIYIM

Ben bu coğrafyada büyüdüm, bu toprakların kızıyım, iklimi oldukça serttir memleketimin, iç sızlatan yaşamlardır.

Yaşam koşulları Meşakkatli, tahayyül bile edemeyeceğimiz zorluklar ve acımasızlıkla bezelidir.

İnsanı, rüzgara, kar ve Barana direnen kayalar gibi sağlam ve sabırlılar bir kere. Keza ahlakları, sağlam duruşları ,delikanlı oluşları..

Bu ağır yaşam koşullarına rağmen tevazu,hoşgörü, ,misafirperverlikte zirve yapar niteliktedir adeta…peki asırlardır yoksullukla yoğrulmuş bu halk nasıl misafirperver,nasıl iyimser kalabilir ki …..

Bütün bu yüksek insani değerlerin neşvü nema bulmasa da sağlam bir itikatle yoğrulmuş tasavvufi ,ahlaki anlayıştan kaynaklanmaktadır. insanlığın ve iyiliğin yurdu ,sabırlı,dirayetli ,metanetli evlatların olduğu şehirdir AĞRI VE AĞRI insanı….

Misafir olduğunuzda açarlar kapılarını ardına kadar ,paylaşırlar ekmeğini azığını evinde , elinde ne varsa hiç düşünmeden, Çocuğundan,eli kınalı gelininden,yaşlısına kadar….

Cesaretin,doğruluğun,tevazunun,sevginin,anlayışın,diğergamlığın,hoşgörü ve dayanışmanın,vücut bulmuş halidir Memleketimin insanı…Yüzünde tebessümü,heybesinde umudunu ,yüreğinde merhametini eksik etmeyen ,yarının yaşam kaygısını dert etmeyen Yüreği güzel insanlar değilmidir, güneşin erkenden Doğup , onlara gülümsemesi,değilmidir bir peygamber olan Hz. NUH’un ve seçilmiş ,inanmış tayfalarıyla tufandan kurtulup Ağrı Dağına sığınması ,Kucak açmışız tüm insanlığa,mertliğimizle …

Bu soğuk şehrin ,sıcak manevi ikliminde gelecek kuşaklara bırakacağımız en değerli mirastır değerlerimiz….

SEVGİYLE KALIN ZEKİYE ALTAY

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: BEN, AĞRI, KIZIYIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı