Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 13:05
 
FESTVİAL GİBİ FESTİVAL
Sitemizin İmtiyaz Sahibi Yılmaz Daş, Doğubayazıt İlçesinde gerçekleştirilen Ahmed-i Hani Kültür ve Sanat Festivalini kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
FESTVİAL GİBİ FESTİVAL

Tarihi İshak Paşa Sarayında yapılan ve   5 - 6 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen Ahmed-i Hani Kültür ve Sanat Festivali bir dizi etkinliklere sahne oldu.

Bu yıl 3.cüsü yapılan sadece bir festival değildi bence,

Ağrı’da bugüne kadar yapılmış en donanımlı ve coşkulu festival oldu.

Bugüne kadar bu şehirde sadece sözde ve üstü doldurulmuş bir festival olamadı, bu anlamda da öncelikle bu festivali hazırlayan, katkıda bulunan ve emeği geçen herkese şehrim adına teşekkür ediyorum.

En büyük teşekkürü aslında Vali Süleyman Elban’a, Doğubayazıt Belediyesini organizasyona katmak ve bütün görsellerde Belediyenin logolarının olması çok anlamlı ve güzeldi.

Doğubayazıt Belediyesinin dahil edilmesi  Vali Elban’ın Devlet anlayışı gereği aslında çok önemli bir gelişme her tarafta kayyumlar atanırken bu güzel adım da ayakta alkışlanmalı bence.

Festival ile ilgili bilimsel çalışmalar da katkı sağlayan İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Rektörü Prof. Dr. Abdulhailk karabulut’ta bence teşekkürü hak etti.

 

Fesvtivalin ilk gününde açılış konuşmaları ve binlerce insana yapılan ikramlar sonrasında Ahmed-i Hani türbesinden İshak Paşa Sarayına yapılan yürüyüş bu şehirde nadir görülen bir güzellikti.

Sonrasında bölgemizin tanınmış dengbejleri ve sarayın o hoş yapısında yankılanan klamları inanılmaz bir güzellik sergiledi.

--------

Festivalin ikinci gününde sahne alan Kolpa grubu binlerce kişi ile saatlerce adeta düet yaparak Hit şarkıların söylenmesi şehrim ve ilçemiz için inanılmaz bir yansıma oldu.

Bugün belki de hayatının en kalabalık gününü yaşayan İshak Paşa Sarayı her şeyi ile inanılmaz güzeldi.

Her yıl üsütüne bir şeyler katılarak yapılan bu festivalin uzun soluklu olacağa benziyor, önümüzdeki yıllarda çok daha güzel ve kapsamlı bir hal olacak festivalin ilimizin Türkiye’ye açılan turizm kapısı olması içten bile değil.

--------------------------

Bu festival için Ağrı’da ve Doğubayazıt ilçesinde herkes seferberlik ilan etmiş gibi emek harcayıp katkı sunarken, gözümüzden kaçmayan en büyük şey ise İlçe Kaymakamı Zafer Engin oldu.

Festivalin ilk günü kürsüye çıkıp bir kıs hoş geldin mesajından sonra kayıplara karışması dikkatlerden kaçmadı.

İkinci gün ise tenezzül edip saray alanına ve festivale gelmemesi ise bu festivale ve bu tür etkinliklere ne kadar değer verdiğini de gözler önüne serdi.

-----------------

Bence Ağrı tarihinin en güzel ve geniş katılımlı olan festivaline çevre illerde bir çok insan katıldı.

Ama Ağrı’da bazı kurum Müdürleri hafta sonu olmasına ve Ağrı’da bulunmalarına rağmen katılmamaları düşündürücü.

Hemen hemen bütün köy muhtarlarının katıldığı bu güzel etkinlikte bazı kurum Müdürlerinin bazı sözde siyasilerden yana taraf olarak katılmamaları ise halk arasında yapılan dedikodular arasında yapılan dedikodular içerisinde geçiyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı