Haber Detayı
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 20:25
 
KADIN VE ŞİDDET
Yazarımız Zekiye Altay son günlerde gündemde düşmeyen kadın cinayetlerini kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
KADIN VE ŞİDDET

Şiddet, toplumumuzun durmadan kanayan yarasıdır ve koşullar aynı şekilde devam ederse kanamaya devam edecektir.

Güçlünün güçsüze uyguladığı, koşulların eşit olmadığı zamanlarda şiddet etkilerini daha zalimce gösterir ve insanların psikolojileri üstünde büyük bir etki bırakmakta ve önemli toplumsal sorun haline gelmektedir. Toplumumuz ,kültürel yapımız,gelenek ve göreneklerimiz ne yazıkki çoğu zaman bazı bölgelerde bu şiddeti destekliyor, töre ile mağdur durumda bırakılan kadın kendi hakkını koruyacak,ekonomik özgürlüğünü kanıtlayacak duruma gelemediği için ve bir daha baba ocağına geri dönülmesi mümkün olamayacağı için , birçok evlilik kadının şiddet görmesine rağmen devam etmektedir. .

Boşanma ile sonuçlanan ,yada sığınma evlerine yerleşen kadınlarımızın da akıbetleri cinayetle sonuçlanmaktadır ….

Ülkemizde kadın cinayetleri o kadar vahim hale geldi ki; tabiri caizse tavuk keser gibi kadın cinayetleri işlenmeye başlandı.

Ne zaman bir gazete okumaya kalksak veya haberleri izlemek istesek mutlaka bir kadın cinayeti haberiyle karşılaşır hale geldik. ….

 ülkemizde asıl tehlike kadına şiddet ve kadın cinayetlerinin sıradanlaşmasıdır. Kadına karşı şiddet eylemlerinin önüne geçebilmek için toplumsal düzeyde hareket edilmesi gerekmektedir. Devlet bu konuda gerekli önlemleri alırken öncelikle şiddeti önleme ve şiddet mağdurunu koruma, sonrasında şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik mevzuatta gerekli düzenlemeleri yaparak ve uygulamadaki eksiklikleri tamamlayarak şiddet uygulayana karşı caydırıcı önlemler almalıdır. Kadına karşı şiddetle mücadele toplumsal düzeyde ortak ve kararlı bir şekilde yürütülmeli, kadına karşı şiddeti doğuran ve devamlı hale getiren olumsuz tutum ve davranışları ortadan kaldırmak için sosyal farkındalık oluşturularak, toplumdaki bireylerin kadına karşı bakış açısında olumlu değişimlere sebebiyet verecek düzenlemeler yapılmalıdır. Kadınların, eğitim ve iş hayatında desteklenmesine ve meslek sahibi olmalarına yönelik düzenlemeler yapılmalıdır. Bu durum özellikle ekonomik şiddet mağduru kadınlara yönelik önemli bir gelişme olacaktır.

Neticeten; Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (S.A.V) ‘in hadislerinin öncü alınmak suretiyle, kadınlarımıza gereken önemin verilmesini ve bu konuda kadınlarımızı koruyan gerekli yasal düzenlemelerin yasa koyucu tarafından getirilmesini gönülden temenni ediyorum.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı