Haber Detayı
14 Eylül 2020 - Pazartesi 19:13 Bu haber 1047 kez okundu
 
ZEKİYE ALTAY YAZDI, ‘ DERS Mİ, DERT Mİ’
Sitemizin köşe yazarlarından Zekiye Altay, Pandemi sürecinde açılan okulları ve eğitimi kaleme aldı.
GÜNDEM Haberi
ZEKİYE ALTAY YAZDI, ‘ DERS Mİ, DERT Mİ’

DERS Mİ ! DERT Mİ!

"Covid-19 salgını dünyada ve ülkemizde  yaşamın tüm boyutlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

 Bu kapsamda eğitimde ilk kez bu kadar büyük bir küresel ölçekte etkilenim söz konusu oldu ve çoğu ülkede okul öncesinden, yükseköğretime kadar tüm kademelerde eğitim kurumları hızla kapatıldı. Şu anda dünya ölçeğinde tüm kademelerde bir milyarın üzerinde öğrencinin geleneksel eğitim ortamlarından uzaklaştığı biliniyor. Ülkeler eğitimdeki bu zorunlu boşluğu hızla değişik uzaktan eğitim platformlarıyla kapatmaya başladı ve sürecin eğitim üzerindeki olumsuz etkilerini en az hasarla atlatmaya çalışıyorlar.

Ülkemizde ,Ailelerin sosyoekonomik durumları ve eğitim seviyelerinin çocuklarının akademik  başarılarında çok önemli etkiye sahip olduğu yıllardan beri bilinen bir gerçek. Uzaktan eğitim ki bu da halihazırdaki eşitsizlikleri daha da derinleştirerek yaşatmaya başladı. Birçok çocuk internete erişimi, kendine ait bilgisayarı ve kendine ait bir odası olmadığından ayrımcılığa uğruyor. Öğrencilerin 60’ı bu süreçte EBA’ya giriş dahi yapamamıştır.  Bu durumun telafisi yapılmaz ise hem okullaşma hem de öğrenme olumsuz etkilenecektir.  Bu durum hem okulların kapalı olması dolayısıyla öğrenilmesi gerekenlerin öğrenilememesi ,hem de var olan öğrenmenin unutulması sonucu oluşacaktır,kısacası ,eğitimdeki eşitsizlikler pandemi ile dahada derinleşme riskini barındırmakta , dezavantajlılar aleyhine olan bu eşitsiz eğitim sistemi daha da vahim durumlara gelmiştir.

      MEB’in 2023 Eğitim Vizyonunda ifade edildiği gibi, tek kanatla uçmak mümkün değil. MEB , Öğrencilerimizi çağın gereği dijital dünyaya hazırlarken,başta sosyoekonomik durumları ,zorlu yaşam koşullarını da göz önünde bulundurmaları , öğrenme materyallerinin erişilebilirliği,eğitim ve öğretim desteklerine erişimi  sağlaması gerekmektedir..

Bu nedenle Pandemi, göç, doğal afetler gibi krizlerde / olağanüstü durumlarda  eğitim planlamaları noktasında öne çıkan ilk unsur, bu durumların yaratıcı çözümlere gereksinim duymasıdır. Kurumların, karar vericilerin,  ortaya çıkan bu yeni durum karşısında öğrenciler ve eğitimcilerin gereksinimleri karşılayabilmek  ve çeşitli olası çözümler üretebilmek için standart kalıpların dışında düşünmesi,  yaratıcılığın ön plana çıkması ve hızlı kararlar verilmesini zorunlu kılar.

Unutmamalıyız ki, dünya değişiyor ve eğitimde kesintilerin nedenleri sadece Pandemi ile sınırlı değil; savaşlar, yerel çatışmalar ve diğer doğal afetler eğitimdeki potansiyel kesintiler kaynağı olarak gelecekte gündemde tutulması gereken önemli ve öncelikli konular arasında yerini almıştır. Eğitim kurumları her an bu acil durumlarla yeniden karşılaşabilir.  Bu nedenle, uzaktan erişimli eğitimde  ilk uygulamalarda yaşanan eksikler ya da sorunlar göz önünde bulundurmaları, karşılaşılan güçlükler belirlenmeli, yaşanan problemlere  çözüm önerileri oluşturulmalıdır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEKİYE, ALTAY, YAZDI,, ‘, DERS, Mİ,, DERT, Mİ’,
Yorumlar
Haber Yazılımı