Yazı Detayı
15 Ocak 2020 - Çarşamba 11:16 Bu yazı 1206 kez okundu
 
Ağrı’da ki Doktor Eksikliği Ne Zaman Giderilecek?
Ömer TUNÇ
omertunc04@hotmail.com
 
 

AK Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, 24 Haziran 2018 seçimleri sonrasında ele aldığı Sağlık sektörü konusunda kararlı adımlarını atmaya devam ediyor. Unutmamak ve hatırlatmak adına bir iki şey yazmak lazım.

 

Birincisi Ekrem Çelebi’nin siyasi baskısı olmasaydı hala eski devlet hastanesinde hizmet veriliyordu. Ancak Çelebi’nin siyasi baskısı sonrasında yeni devlet hastanesine on gün gibi kısa bir sürede apar topar taşıma gerçekleştirildi. Taşıma tamamlandıktasın sonra herkesin söylediği tek bir cümle vardı. Madem ki 10 günde taşında, neden daha önce taşınmamıştı.

 

Bunu anlamak çokta zor değil. Elini taşın altına koyacak idareci bulunmayınca, siyasetçi elini taşın altına koyarak hastaneyi taşıttı.

 

İkinci mesele ise  Anjiyo Ünitesi konusuydu. Çelebi Bu konuda da olağanüstü çaba sarf etti. Bürokratın işini bizzat kendisi takip ederek bir ayda 300 anjiyoya imza atan bir ekip oluşturdu. O süreci daha önceden de okumuştunuz.

 

Bunun yanında bir çok iş yaptı. Karşısına her seferinde doktor eksikliğini çıkardık. Çünkü hakikaten doktor konusunda Ağrı’nın eksiği var. Lakin çok zor değil. Google’a “Doktor eksikliği” diye yazarak bir arama yaptırırsanız, bu konuda sadece Ağrı’nın değil, siyasi ve bürokratik olarak çok güçlü olan illerinde doktor eksikliği konusunda feryat figan ettiğini görmeniz mümkün.

 

Peki doktor eksikliğini nasıl aşacağız.

 

İşte tam bu noktada bugün basına yansıyan haber ile aşacağız. Nedir bu haber?

 

Ağrı Tıp Fakültesinin yaklaşık bir yıldır üzerinde çalıştığı Afliasyon Protokolü nihayet Sağlık Bakanlığı tarafından onaylandı.  Çelebi’nin bakanlık kısmında İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Abdulhalik Karabulut’un ise YÖK kısmında çok önemli çabalarının olduğunu biliyoruz.

 

İmzalanan Protokol ile Ağrı Devlet Hastanesinin insan gücü ve diğer kaynakları, İbrhaim Çeçen Üniversitesinin kullanımında olacak. Ne anlam taşıyor bu afilasyon olayı. Biraz ona değinmek lazım.

Afilasyon ile birlikte Sağlık Müdürlüğü, Rektörü’ün uygun görüşünün olduğu bir başhekim ataması yapacak. Bu başhekim  sağlık tesisindeki her türlü sağlık ve destek hizmeti, üniversite personelinin sağlık hizmeti sunumu da dahil olmak üzere sorumluluğu üstlenecek.

 

  Başhekim geçmişte sadece sağlık hizmetlerinin aksamaması için tedbir alırken, bu defa eğitim ve sağlık hizmetlerini bir arada yürütecek.

 

Doğal olarak Üniversite bünyesine alınmış olan doktor öğretim görevlisi kadroları da,  Ağrı Araştırma ve Eğitim Hastanesinde görev yapacak.

 

İşte bu noktada doktor eksikliğinin giderilmesi için bir nebzede olsa bir çözüm bulunmuş olacak.

 

Bu süreç ne kadar sürer kestirmek güç ama kararlı çalışan bir siyasetçimiz var. İşi takip ediyor.

 

Rektör beyinde hakkını vermek lazım.  Onunda olağanüstü bir çabası var. Hatta şu anda yeni doktor kadroları için YÖK ile işlemlerini tamamlamaya çalışıyor. En kısa sürede doktor öğretim üyesi kadrolarını istihdam edecek.

 

Artık Ağrılıların fikirlerine başvurabileceği, tedavi olabileceği doçent, profesör ünvanlı doktorlar olacak. Personel sayısında önemli artış olacak. 

Üniversitedeki temiz görüntü, Hastaneyede yansıyacak.  

 

Hayal gibi ama kısa süre sonra gerçek olacak.

 

Emek verenlere teşekkürler.

 

 

 
Etiketler: Ağrı’da, ki, Doktor, Eksikliği, Ne, Zaman, Giderilecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı