Yazı Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 09:28 Bu yazı 4970 kez okundu
 
Ağrı Ve Astop
Raif Medetoğlu
raifmedetoglu@hotmail.com
 
 

Bir kent düşünün ve dağ kekiği kokan bu belde'de insanları yorgunluktan bi-tab düşmüş ve dertlerine çare ararken, iki yana düşmüş ve elleri ile dizlerini ovuştururken, yorgun gözlerde en mahzun umutlarını yaşatmak için hayal dünyasında kurguladığı yaşamı şekillendirenlerin kentidir .


(Kösedağ)yani "AĞRI" Evet ,evet kaderi acı ile yoğrulmuş insanların derdi ile dertlenmek istedim bu satırlarda.

Ben insanı mert,soğuğu sert adamları, kadınları ve çocukları gördüğümde gönlümü her zaman hep bir sevinç ve hep bir hüzün kaplamıştır.


Ve hep içinde besledigi umudu başka bir bahara bırakırken kanaatkâr bir üslup ile devlet babanın merhametinden medet beklemesi sükût'unu ve şuurunu derinleştirmiştir. Bu sebepten bahar hep gecikmiştir.


Şimdi'lerde hükumetin valilikler üzerinden istihdama yönelik çabası ayakta alkışlanacak bir durumdur.


Ağrı'da düşünülen 10bin ve üzeri insanın istihdam edilmesi müthiş bir atılım ve girişimdir.


Bu güzel ve minik kentin sevk ve idaresi'nin çok zor olduğu söylenemez.


Yeter ki konforlu koltuklara sevdalı, kaybedecek hiç bir şeyi olmayan duygusuz ve sevgisiz insanlar bu şehri yönetmesin. 


Bu minnak kentin, bu şirin kentin anahtarını hiç bir gayesi olmayan ,hiç bir hayali ve sevdası olmayanlara emanet edilmesin.


Bir kez daha gecmis kaybedilmiş zamanlara heyhat'lar olsun.


Fakat bu yakalanan enerjinin ve fırsatın iyi değerlendirilmesini umut ediyorum.

Bir şehrin maddi ve manevi gelişimi orada yaşayan kanaat sahibi insanlar, sivil inisiyatifi elinde bulunduranların fikir birliğini esas alarak hareket edip güçlü lobi faaliyetleri ile birliktelik ruhunu tezahür ederek gelişimi ve değişimi mümkün kılabilirler.


Tabi ki ; Burada düşünürlerin ve yerel yönetimde tasarrufu elinde bulunduran yöneticilerin halka dokunarak ve his ederek ihtiyaçları doğru zamanda doğru insanlar ile yol alarak taleplerini dikkate alarak kararlı bir şekilde temsil ettikleri iradenin beyanına sadık kalarak hizmet üretmek gibi bir sorumlulukları vardır.


Ve biz Ağrı toplumu olarak daha çok bilgi biriktirmek ve uygulamak sevdası ile hareket etmek zorundayız.


Bu toplumu Altın değerinde gerçek bilgiye hasret giden bir cemiyet olmaktan kurtarmalıyız.


Halkın hayata dair umudunu , beklentisini ve gözlerimizi kapatıp gerçekten nasıl bir insan olmak istediğimizi ve olamadığımıza bulduğumuz geçersiz bahanelerimizden kurtularak dünyanın ve ülkemizin gerçeğine uygun objektif düşünmek zorundayız.
Böylece bu kısa tespiti ve temenniyi yazdıktan sonra Azametli ve birleştirici bir medeniyetin, şanlı ve parlak bir tarihin varisi olan bu aziz millet kadim geçmişinde olduğu gibi, sivil düşünceye hep değer vermiştir.


Edebali’nin tarihe damgasını vuran insanı yaşat ki; Devlet yaşasın sözü, bize çok derin bir mesaj vermektedir. 


Ayrıca; Çok kıymetli bilgi ve kültür birikimi olan ,devlet geleneği ve sivil inisiyatif anlayışımız günümüz Türkiyesinde daha anlamlı hale geldiği aşikardır.


Tarihin önemli geçitlerinde sivil irade , insiyatif alarak, Yaşantımızda zorluklar çıkaran şeylerin üstesinden gelinebileceğine dair, önemli bir tecrübe birikimi aktarmıştır.


Bu vesile ile 20 temmuz cumartesi günü ( ASTOP) Ağrı sivil toplum platformunun yeni başkanı seçilen Sayın avukat SALİH AYDIN'A başarılar diliyorum. 


Ve bu süreçte kendilerine ait bir başarı hikayesi yazmalarını umut ederek bir tavsiyede bulunmak istiyorum sivil inisiyatifin elbette bir fikri olacaktır ve olmalıdır.


Bu fikri başkasının hududuna girmeden en güçlü bir şekilde haykırmalıdır.

Netice itibari ile ortaya koyduğu eylemler ile gönüllerde bir güven tesis etmeliler.

Ve süratle bir proje birimi kurmalılar mağdur ve kimsesiz insanların ihtiyaçlarına cevap vermek için bir gıda bank ve giyim bank kurmalarını öneriyorum. 

Bu sistemin işleyişi ile ilgili eğer destek almak isterlerse kendilerine çağrımdır yardımcı olabilirim. 
Şimdilik meramımızı burada kısa kesiyorum bir başka zaman buluşmak dileğiyle Allah'a emanet olunuz...
 

 
Etiketler: Ağrı, Ve, Astop,
Yorumlar
Haber Yazılımı