Yazı Detayı
09 Mayıs 2019 - Perşembe 23:44 Bu yazı 1849 kez okundu
 
AMATÖR LİGDE YABANCI FUTBOLCU SORUNU
Erkan KÖSEDAĞ
erkan.kosedag@hotmail.com
 
 

Yıllardır Amatör liglerde yaşanan sorunlardan biride yabancı uyruklu futbolcuların kulüplere yaşattığı sorunlar. Türkiye Futbol Federasyonu uzun bir süredir bu sorunlara çözüm bulmak istemiş, ama kulüplerden gelen taleplere de sessiz kalmayarak Amatörlerde yabancı kuralını ortaya koymuştu.

 

Ülkemizde futbol oynayan yabancı uyruklu futbolcuların çoğunluğu siyahi oyunculardan oluşuyor. Bu futbolcuların büyük bir kısmı Nijerya’dan gelirken, Azerbaycan’dan da son dönemlerde gelen yabancı uyruklu futbolcuların sayısı dikkatlerden kaçmıyor. Aksine bakılırsa Avrupadan ülkemize amatör futbol oynamak için gelen futbolcu neredeyse yok gibi. 

 

Peki bu futbolcular neden Türkiye’yi tercih ediyor. Çünkü iyi para kazanıyorlar.

 

İyi bir yabancı futbolcu ortalama 100 ila 150 bin TL arası yıllık kazanç elde ediyor. Orta hallisi 20 bin TL peşin, 2-3 bin TL maaş yada 300-400 TL arası maç başı ücreti ile oynuyor. Orta halli bir yabancı futbolcunun yıllık kazancı 50 bin TL’ye yaklaşıyor.

 

Asgari ücretin 2000 TL olduğu ülkemizde, bir emek işçisi 12 ayda 24 bin TL kazanabilirken, yabancı bir futbolcu Ağustos ayında başlayıp, Nisan ayında bitirdiği amatör ligde 50 bin TL kazanabiliyorsa, neden başka bir ülkeyi tercih etsin ki? 

 

Üstelik yabancı hayranı yönetici ve antrenörlerinbulunduğu bir ülkede bu iş daha kolay görünüyor.

 

Yöneticiler kendilerini büyük takımların başkanı havasınasokabilmek için bir siyahi futbolcunun marka değerini yükselttiğini düşünerek hareket ediyor. Bu sayede taraftarınilgisini çekmeyi başarabiliyorlar. Çünkü yabancı futbolcular, takımların en çok sevilen isimleri oluyor. 

 

Amatör liglerde sözleşme kavramı bulunmadığından Türkiye’de öyle kalburüstü bir yabancı bulmanızda pekmümkün görünmüyor. Zaman zaman süperlig oynamış bazı yabancı futbolcular, sırf para kazanabilmek adına amatör lisans çıkartabiliyorlar. Ancak öyle yetenekli yabancıları ekonomik fiyatlara transfer etmenizde mümkün olmuyor.

 

Bir yabancı oyuncu ülkemizde herhangi bir takıma transfer edildiğinde dil sorunu, uyum sorunu gibi bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Yerli futbolcular onunla aynı odada kalmayı bile istemiyor. Hiç bir amatör takım, yabancı futbolcusu için tercüman bulundurmadığı için bu futbolcu saha içinde görsel olarak anlatılandan ne anlayabildiyse,taktiksel olarak onu uyguluyor. Yani iletişim sorunu had safhaya varabiliyor.

 

Yabancıların ekstra maliyetleri de bu işin cabası. Bir kere bu oyuncular peşinatlarını tam olarak almadan lisanslarını yaptırmıyor. Bazen, nasıl bir sporcu olduklarını, kalitelerini anladığınızda verdiğiniz para ile çok daha iyi yerli oyuncuları kadronuza katabileceğinizi anlıyorsunuz. Fakat iş işten geçmiş oluyor

 

 

 

Aileleri ile görüşmeleri için internet, onların kullandığı dili izleyebilmeleri için Beinsport, yıllık gidiş dönüş uçak biletleri, crismiste izin, oturma izin işlemleri ve ücretleri gibi kendilerine özel giderleri oluyor.

 

Sağlık sorunları yaşadıklarını söyleyerek oynamam diye tutturabiliyorlar. Ama blöfmü yapıyorlar yoksa gerçektenmi sağlık sorunları var çokta bilemiyorsunuz. Menejerleride ayrı bir dert. Onları kendi ülkelerinden para karşılığında transfer etme hayaliyle bir sabah İstanbul’a uçakla indiriyorlar. Sonrasında ise kimsenin sahip çıkmadığı bir yanlızlık onları bekliyor. Kimisi transfer oluyor tabi ki, ama olamayan ise işportacılık yapabiliyor. 

 

Her neyse, konumuz aslında yabancı futbolcu sorunu değil, yabancı futbolcunun önümüzdeki sezondan itibaren BAL ligi ve yerel en üst ligde yasaklanmış olması.

 

Şahsen TFF’nin bu konuda üç sebeple isabetli karar aldığını düşünüyorum.

 

Bunlardan birincisi kararın Mart ayında kamuoyu ile paylaşılması. Kulüpler önümüzdeki sezon kendilerini buna göre hazırlayacaklar. Kadrolarını buna göre oluşturacaklar.

 

İkincisi ise milli sermayenin yabancı futbolcular yerine yerli futbolculara, kendi evlatlarımıza gidecek olması.

 

Üçüncüsü ise Yabancı Futbolcularla kulüpler arasındaki anlaşmazlık, mali sorunlar gibi bazı sorunların olmayacak olması. 

 

Bu karar alınırken ülkemizde kalıcı olarak yaşayan yabancı uyruklu Büyükelçi, yönetici, doktor vb kişilerin çocuklarının spor yapma haklarının ellerinden alınmaması için SüperAmatör Küme olan yerlerde 1. Ve 2. Amatör ile altyapı kategorilerinde yabancı oyuncu oynatma hakkı tanınmış. Süper Amatör Kümenin olmadığı yerlerde 2. Amatör ve altyapı kategorilerinde yabancılar oynayabilecek. 

 

TFF hem insan haklarını dikkate almış, hem milli bir şekilde hareket etmiş, hemde beşeri sermayenin yurtiçindekalmasını sağlamış.

 

Yabancı futbolcular için TFF’ce yapılması gereken tek bir düzenleme kalmış aslında. İlk defa lisans çıkartacak olan yabancı uyruklu futbolcuların lisans ücretlerinin kulüplere ekonomik yük getirmemesi için, lisans ücretlerinin normal düzeye çekilmesi. Amatör Futbol İcra Kurulu Başkanı Sayın Ali Düşmez ve ekibinin, yeni sezonda bu konuda da bir çalışma yapacağına inanıyorum. 

 

Bir sonraki yazıda “Amatör Futbolcuların” en çok sitemkar olduğu kontenjan meselesine değinmek istiyorum. 

 

Allah’a emanet olun.

 
Etiketler: AMATÖR, LİGDE, YABANCI, FUTBOLCU, SORUNU,
Yorumlar
Haber Yazılımı