Yazı Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 00:57
 
Baro Başkanı Artık Protokoldeki Yerini Almalıdır
Nuri BAYRAM
nuribayram04@gmail.com
 
 

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda Av.Salih Aydın ile Av.Ali Artuk arasında Baro seçimleri yapılmış, Salih Aydın kimsenin beklemediği ezici bir üstünlükle Baro Başkanlığını kazanmıştı. 

Bu seçimin sonuçları ise bir dip dalga benzetmesi yapılarak, yerel seçimlerede aynı şekilde bir yansıması olacağı şeklinde yorumlanmıştı.

Avukatlar arasında en çok yapılan iki yorumda sağ görüşlü hiç kimsenin bu farkı sağlayamayacağı görüşünde. Bunun yanı sıra Ali artuk dışında gelebilecek başka bir ismin ise çok daha büyük bir farkla kaybedeceği görüşü hakim. Kısacası Baro için en iyi iki aday yarışmış, bu iki adaydan Av.Salih Aydın kazanmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda Av.Ali Artuk bazı protokollere katılmış, bazılarına davet edildiği halde gitmemiş, bazılarını ise protesto etmişti. Yaklaşan 29 Ekim Resepsiyonu, Avukat Camiası içinde bir sınav oldu. Baro’nun artık kamuoyundaki devlet karşıtı tutumunun sona ermesi içinde bir fırsat. Baro yönetiminin Vali Süleyman Elban’ı ziyaret etmesi, Ak Parti Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi’nin Baro Başkanına yaptığı ziyaret bu algıları çoktan yerle yeksan etti. Ancak Baro’nun eski baro olmadığını göstermesi için bu sınavı da geçmesi gerekiyor.

Bilindiği gibi il protokolünde Baro Başkanı, Vali Yardımcılarından önce yer alıyor. Vali, Belediye Başkanı, Milletvekili, Rektör, Cumhuriyet Başsavcısı, Ağır Ceza Reisi’nden sonra Baro başkanı geliyor. Baro başkanının 29 Ekim Resepsiyonuna katılması durumunda, bundan sonraki süreçte bürokrasinin tepesindeki en önemli sivil yapı Baro olacak.
 

 
Etiketler: Baro, Başkanı, Artık, Protokoldeki, Yerini, Almalıdır,
Yorumlar
Haber Yazılımı