Yazı Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 00:32 Bu yazı 1063 kez okundu
 
MUSA IŞIN'DAN KÜRTLERE ALTIN NASİHATLER
Erkan KÖSEDAĞ
erkan.kosedag@hotmail.com
 
 

Merkez Valisi Musa Işın,

 

 

Çaycuma Kaymakamlığı, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri ve en son Ağrı Valisi olarak görev yaptı. Merkez Valiliği sonrasında Ağrı\'da yazmaya başladığı kitabını, İstanbul\'da tamamladı.

Bingöllü bir Vali, yani bölgenin insanı. Bu coğrafyaları iyi tanıyan, iyi bilen bir insan.

 

Bende bir dönem Ağrı Valiliği yapan Merkez Valisi Musa Işın\'ın, “Kürtlerin PKK ile İmtihanı” adlı kitabını çıktığı ilk gün “www.kitapyurdu.com” adresinden sipariş etmek istedim. Ancak kitap henüz yayın evine ulaşmamıştı.

 

Daha sonra fazla beklemeye gerek yok diyerek Ağrı Barış Kitap Kırtasiye\'ye den bir tane satın alarak okumaya başladım. Barış Kırtasiye, geçmiş yıllarda Ağrı\'ya hizmet etmiş olan Musa Işın\'a vefa örneği göstererek, 500 kitabı @ indirimle satışa sunmuştu.

 

Kitabı elinize aldığınızda, kapağı sizi bir hayli fazla düşündürüyor. Sadece kapakmı?

 

Kitabın ismide sıradışı ve bir o kadar anlamlı.

 

Kitabın kapağında sarı, kırmızı ve yeşil renklerden oluşan kan sızıntısı, kitabın adının üzerine bulaşmış bir görüntü veriyor. Musa Işın, aslında yalnızca kapak ile \"Eğer ki Kürtler, PKK\'ya karşı gelmez ise, destekledikleri renklerin kurbanı olacaklar \" mesajını veriyor.

Bu yüzden kitabın ismi ve kapak tasarımı konusunda çok önemli bir çalışma yapıldığını söylemek yerinde olur.

Kitabın önsöz kısmından sonra Işın, PKK tarafından öldürülerek yaşamını kaybedenlere atıfta bulunmuş. Kitabın diğer kısımları elbette önemli ancak ilk hikaye sizi bir hayli düşündürecek ve kitabı okuma hevesinizi arttıracak.

Eruh\'ta PKK baskını sonrasında hayatlarını kaybeden Kürt kökenli vatandaşlarımızın yaşamının işlendiği ve PKK\'nın ilk eyleminin anlatıldığı hikaye gerçekten çok etkileyici. Musa Işın, bu hikayenin kahramanlarını, ölenlerin ailelerini bizzat bularak görüşme fırsat bulmuş. Bu kişiler uzun süre devletin himayesinde, korku ile yaşamışlar. Hikayede yer alan çocukların hepsi yıllar sonra iş güç sahibi olmuşlar. Hikayeyi buradan yazmıyorum, çünkü alıp okumanızı tavsiye ediyorum.

Kitapta ilginç bir hikayede Diyadin ilçesinde 11 Nisan 2015\'te yaşanan Tendürek olayları.

Vali Işın, Tendürek olaylarında hiç kimsenin bilmediği bazı detaylara yer verirken, operasyon sonrasında Diyadin İlçe Kaymakamlığına vekaleten bakan Ağrı Vali Yardımcısı Ejder Demir\'den ise övgüyle söz etmiş. Nedenmi?

Onuda kitabı okuyarak öğrenebilirsniz.

Kitap içerisinde Ağrılıların özünü bildiği, ama detaylarını bilmediği bir çok konuya yer verilmiş. Köroğlu Kaya\'nın PKK tarafından öldürülmesinden tutun, PKK\'nın yaptığı festivaller ve seçim sürecinde Ağrı\'da yaşanan baskılar kaleme alınmış.

Çözüm süreci boyunca PKK ve HDP\'nin tavrını konu alan Işın, dış güçlerin oyunlarına da dikkat çekmiş.

Gezi Olayları ile HDP\'nin Çukur siyasetinin aynı merkezden yönetildiği vurgusu, kitapta en ince ayrıntısına kadar uzun uzun işlenmiş.

Vali Işın, kitabın sonlarına doğru Kürt Sorununun çözümüne yönelik devletin atması gereken adımları sıralamış.

Kürtlerin PKK ile imtihanı. \"Asasız Musa\'nın, Silahlı PKK\'ya karşı söylemleri\"

Kitabı okuyup yorumlamanız dileğiyle;

NOT: Barış Kitap Kırtasiye, Bedran Erat İş Merkezi Arkasında kitabı indirimli olarak alabilirsiniz.

\

 
Etiketler: MUSA, IŞIN'DAN, KÜRTLERE, ALTIN, NASİHATLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı