Yazı Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 14:45 Bu yazı 1443 kez okundu
 
ŞEHRİMİZİ BİRAZ GÜZELLEŞTİRELİM
Bora ERİM
boraerim@gmail.com
 
 

Bazı konuları kısaca yazıp şehrimize katkı sağlamaya çalışıyorum, lakin pek iyi anlaşılmıyor. Biraz daha açıklayıcı olmaya çalışalım.

Yeşil Dalga Trafik Sistemi: Somut olarak anlatayım, merkez dört yoldan başlayıp şehrin dışına çıkıncaya kadar kesintisiz trafik akışını sağlayan bu sistem birçok ilde kullanılmakta. Dört yoldan yola çıktığınızda saatte 50 km hız sınırını aşmadığınız zaman hiç durmadan şehir dışına çıkabilirsiniz. Trafik ışıkları bu hız limitine göre zamanlı olarak ayarlanır ve dur kalk kaynaklı sorun ve maliyeler düşürülmüş olur. Bunun sistem yeni bir sistem değil yani ben icat etmedim diğer iller yapmış bizde de trafiğin biraz daha rahatlaması için kullanılabilir.

Park ve bahçeler: 21.yy teknoloji ve iletişim çağında hala tel örgülerle çevrili, sanat ve estetikten yoksun bir şekilde gelişi güzel olarak yapılmakta. Önemli bir ihtiyaç olduğu için yapında nasıl yaparsanız yapın zihniyetinden uzaklaşıp, yapın ama ne yaptığınızı bilerek yapın, bir estetiği görsel sanatlar anlamında bir amaç doğrultusunda en güzelini yapın zihniyeti ile yapın düşüncesine geçilmelidir.

Çok güzel alanlar parklaştırıldı, buraya kadar sıkıntı yok lakin parklarda bir sanat ve düzen söz konusu değil, tel örgülerle çevirmek yerine bahçecilik çalıları ile bu alanlar çevrilse çok daha güzel olacak ve bir ceza evi görüntüsünden kurtulup güzel bir bahçe hüviyeti kazanacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resimde de görüldüğü gibi bu çalı bitkileri güzel bir şekilde dikildiği zaman hem istenmeyen geçişlere engel olduğu gibi aynı zamanda estetik bir görüntüye de sahiptir. Bu bitkiler istenildiği gibi budanıp şekillendirile bilmekte ve aynı zamanda yükseklik ayarlaması yapılabilmektedir. Bu çalı bitkisi ile labirentler veya diğer sanatsal şekiller hatta oturma alanları etrafı çevrilerek yol gösterici olarak bile kullanılmaktadır.

Umarım faydalı olmuştur.

Selam ve Saygılarımla

Bora ERİM

 
Etiketler: ŞEHRİMİZİ, BİRAZ, GÜZELLEŞTİRELİM,
Yorumlar
Haber Yazılımı