Haber Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 20:58 Bu haber 2492 kez okundu
 
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi tarafından (AİÇÜ), 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında “15 Temmuz Hain Darbe Girişimi ve Ağrı Halkının Duruşu” konferansı düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı

Üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansta, Kur’anı Kerim okundu, şehitler için dua edildi.

Vali Osman Varol, burada yaptığı konuşmada, Türk halkının toplumsal ve milli dayanışmalar noktasında dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Dünya çapında bugüne kadar birçok darbenin olduğuna işaret eden Varol, şöyle konuştu:

“Dünyada darbe girişimlerinin önlendiği ve engellendiği durumlar olmuştur. Bugüne kadar dünyanın hiçbir yerinde milletin tamamen kendi imkanlarıyla hiçbir teknik imkana sahip olmadan canını ortaya koyarak ve bu kadar büyük bir birliktelik örneği göstererek gözü dönmüş hainlerin karşısına çıktığı görülmemiştir. Bu anlamda bu coğrafyanın insanı o gün akşam yine dünya tarihine çok önemli ve bundan sonra hep anılacak, bu mağduriyeti yaşayan milletlere örnek olacak bir duruş ortaya koymuştur.”

Belediye Başkanı Savcı Sayan ise FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin 251 şehit ve binlerce gaziye neden olduğunu ve aynı taktiği izleyen terör örgütü PKK’nında insanları Kürtlük üzerinden kandırdığını anlattı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan eski Ağrı Valisi Musa Işın da FETÖ’nün 2007 yılında dinleme ve bilgi takibine başladığını belirtti.

Örgütün 2014 yılına kadar 2 milyon 700 bin kişiyi doğrudan dinlediğinin bilindiğini aktaran Işın, şunları kaydetti:

“FETÖ, sonraki dönemlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresi ve üst düzey isimlerle ilgili bilgi toplamaya başladı. 15 Temmuz gecesinde beni ilk arayan o dönemki Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık’tı. ‘Sayın Valim ne oluyor’ dedi. Çünkü terör saldırısı mı, darbe mi kimse bilmiyor. Ama o aramadan önce aşağı yukarı darbe olduğu belli olmuştu. ‘Darbe oluyor’ dedim, ‘ne yapacaksınız’ dedi. Ben de ‘silah kullanacağız’ dedim, ‘nasıl olur’ dedi. ‘Silah kullanıp direneceğiz, dayanamayız’ dedim ve telefonu kapattım.”

Daha sonra Valiliğe geçtiğini ve sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşım yaparak milleti hükümet konağı önüne davet ettiğini aktaran Işın, ardından müftülükler aracılığıyla da camilerde anons yapıldığını hatırlattı.

“Halk düğüne gider gibi darbeye karşı Ağrı’da direndi”

Kısa sürede binlerce kişinin hükümet konağının önünde toplandığını anlatan Işın, şunları kaydetti:

“Camilerden anonsu duyan herkes, hükümet konağının önüne koştu. Küçük, büyük demeden aslında herkes ölüme geldi çünkü ne olacağı belli değildi. Sayın Valim bu halk böyle kahraman bir halktır. Ne olduğu ve nereye gideceği belli olmayan bir kalkışmada, halk düğüne gider gibi darbeye karşı Ağrı’da direndi ve hükümet konağı önünde çok kısa bir süre içinde 15 bin kişi toplandı. PKK’nın gölgesi 40 yıldır bu halkın üzerindedir. Bu halk hak etmediği bir bühtanla karşı karşıyadır. Oysa Kürtler vatanseverdir. İşte bu halk ‘hayır bizi herhangi bir terör örgütüyle özdeşleştiremezsiniz, biz de vatanımızı ve milletimizi seviyoruz. Bak biz de ölmeye geliyoruz’ diyerek koşa koşa hükümet konağının önüne geldiler.”

Programın ardından protokol ve vatandaşlar, Türk bayraklarıyla üniversite yerleşkesinde yürüyüş yaptıktan sonra 15 Temmuz hain darbe girişiminde şehit olanlar ansına burada 251 fidanı toprakla buluşturdu.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın liderliği, hükümetin kararlı tutumu ve en önemlisi milletimizin devletine ve demokrasi iradesine sahip çıkmasıyla, 15 Temmuz 2016 gecesi istikbal ve inançlara darbe vurmak isteyenlere karşı asla taviz verilmeyeceğinin, birlik ve beraberlik sayesinde nelerin başarılabileceğinin tüm dünyaya gösterildiğini söyledi. Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT, “Bu aziz Millet, tankın, topun, tüfeğin, F16 uçaklarının karşısına sadece ve sadece imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikildi. FETÖ / PDY terör örgütünün hain darbe teşebbüsünü gerçekleştirdiği 15 Temmuz gecesi bu yüce millet, şehitleriyle ve gazileriyle, cesaret, dirayet, kararlı ve dik duruşlarıyla tarih yazdı. Ağrı da bu dik duruşuyla örnek oldu ve o günleri hatırlamak ve hafızamızı diri tutma adına 15 Temmuz dönemi Valimiz Sayın Musa Işın beyi davet ettik, bizi kırmadılar aramızdalar, kendilerine teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Bu devlet kendisine silah çekene, vatandaşına kurşun sıkana, vatandaşının üzerine tankla-topla yürüyene, bomba yağdırana hak ettiği cezayı verdi ve vermeye devam etmek zorundadır. Bu silahlı darbe girişiminin başarısızlığa uğratılmasıyla, Türkiye, terör belasından kurtulmak için büyük mesafe katedebilmiş, bugün Ayasofya’ya vurulan zincirleri kırabilmiş, Taksim meydanına Cami yapılabilmiştir. Çünkü Ayasofya Fatih Sultan Mehmet Han’ın mirası, Fethin kutlu sembolü, tam bağımsızlığımızın bir nişanesidir. Zulmün zincirlerini kıran Sayın Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun. Ayasofya Camisi ve Taksim Camisi İslam ümmetine hayırlı olsun ve Ümmetin lideri var olsun. Artık rahatlıkla söyleyebiliriz ki, bu güzel ülke, artık 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün öncesinden daha güçlüdür” diye konuştu.

Konferans, Prof. Dr. KARABULUT’un Vali IŞIN’a plaket takdimi, 15 Temmuz şehitleri anısına 251 genç ve protokol üyeleriyle birlikte fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Eski, Ağrı, Valisi, Musa, Işın,, 15, Temmuz, gecesi, kentte, yaşananları, anlattı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı
Eski Ağrı Valisi Musa Işın, 15 Temmuz gecesi kentte yaşananları anlattı
Yorumlar
Haber Yazılımı