301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ekim 2016 - Perşembe 13:43
 
AB üye ülke Büyükelçileri ile bir araya geldi
Gündem Haberi
AB üye ülke Büyükelçileri ile bir araya geldi

29 Eylül 2016 tarihinde DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan DEİK/Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı İsmet Güral ve DEİK iletişim başkanı Ebru Özdemir Ankara'da AB üye ülke Büyükelçileri ile bir araya geldi.  2016 sonuna kadar AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini sürdürecek olan Slovakya’nın Büyükelçisi Sayın Anna Turenicova’nın davetiyle Ankara’da 27 AB üye ülke Büyükelçileri ile bir öğle yemeğinde bir araya gelen DEİK heyeti, toplantıda Büyükelçiler ile hem görüşlerini hem de Brüksel’e gerçekleştirilen ziyaretten notları aktardılar. Toplantı Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı İsmet Güral’ın da katılımları ile gerçekleşmiş olup, öğle yemeği esnasında başta 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Türkiye ekonomisi olmak üzere, Türkiye-AB ilişkilerinde yaşanan güncel gelişmeler, Gümrük Birliğinin güncellenmesi ve derinleştirilmesi süreci, Türk vatandaşlarına yönelik vize serbestliği süreci ile Türkiye-AB teknik müzakere süreci ele alınmıştır. 
 
AB üye Büyükelçileri toplantısının ardından, 4 Ekim 2016 tarihinde DEİK, AB Konseyi Genişleme Çalışma Grubu COELA'yı İstanbul'da ağırladı. AB Konseyine bağlı olarak görev yapan ve Türkiye-AB ilişkilerinde önemli rol oynayan COELA, üye ülkelerin Dışişleri Bakanlıklarında Türkiye dosyası ile ilgilenen uzmanlardan oluşmaktadır. 4 Ekim 2016 günü COELA grubunu, Türk özel sektör temsilci kurumları ile bir araya getiren DEİK, AB ile üst düzey diyaloğun geliştirilmesi adına yapılan çalışmalar ile 15 Temmuz sonrası süreçte AB üyelik sürecine katkıda bulunmaktadır. İKV, TÜSİAD, TİM’den temsilcilerin de hazır bulunduğu bu toplantıda DEİK adına Başkan Ömer Cihad Vardan, DEİK Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı İsmet Güral ,Deik Zeynep Bodur Okyay ve Rona Yırcalı, katılmış olup, COELA grubunun ülkemizin AB üyelik sürecine ilişkin sorularını yanıtlanmaya çalışılmıştır.

DEİK Türkiye-Slovakya İş Konseyi Başkanı İsmet Güral bu toplantılar sonrası,
“AB Dönem Başkanlığını yürüten Slovenya’nın Ankara Büyükelçisi’nin destekleriyle Ankara’da AB üye ülke büyükelçileri ile öğle yemeğinde; İstanbul’da ise COELA ile bir araya geldik. Her iki toplantıda da, darbe girişimi sonrasında ülkemizin ekonomik görünümü, Türkiye-AB ilişkilerinin seyri ve ülkemizin AB gündemindeki önemli konular Gümrük Birliği, vize meselesi, göçmen krizi, Kıbrıs meselesi ve teknik müzakere süreci hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunma fırsatını yakaladık. Bu tür karşılıklı fikir paylaşımlarını, özellikle AB’de karar alıcı pozisyonda olan yetkililer ile yapmak çok faydalı oluyor”.Dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: AB, üye, ülke, Büyükelçileri, ile, bir, araya, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı