Haber Detayı
29 Temmuz 2021 - Perşembe 13:23 Bu haber 2811 kez okundu
 
PATNOS'TA ŞARBONDAN DOLAYI BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI
Patnos ilçesine bağlı Derecik köyünde çok sayıda büyükbaş hayvanda şarbon hastalığı görülmesine rağmen olayın örtbas edildiği iddia edilirken bir köyün bugün karantinaya alındığı iddia edildi.
PATNOS Haberi
PATNOS'TA ŞARBONDAN DOLAYI BİR KÖY KARANTİNAYA ALINDI

İddiaya göre adeta bir skandal olayın perde arkası yavaş yavaş aralanıyor. Bir aydan fazla süredir Patnos İlçesine bağlı Derecik köyünde bir aydan fazla süre zamanı içerisinde 15 büyük baş hayvan şarbon hastalığında telef oldu. Yine iddiaya göre bu hayvanlarda şarbon hastalığı olduğu bilindiği halde kesilip kasaplara satıldı.

HASTALIĞIN AŞISI AĞRI’DA YOK MU?

Ağrı’da gündeme bomba gibi düşen bu skandal haberin detayları korkutucu boyutta. bir çok vatandaşın da şarbon hastalığı nedeni ile tedavi altına alındığı iddiası ise bütün Ağrılılardan bir panik havası yaratırken bugüne kadar Ağrı merkez ve ilçelerde şarbon hastalığı için gerekli olan aşının olmadığı gerekçesi ile yapılmadığı iddia ediliyor.

KİMLER HASTALIĞI ÖRTBAS EDİYOR

Ayrıca Ağrıda kaç köyde şarbon hastalığının çıktığını ve bu hastalık çıkan köylerde herhangi bir karantina uygulanıp uygulanmadığı, uygulanmadıysa neden uygulanmadığı, zamanında müdahalede bulunulmadığı için kaç hayvanın telef olduğu ve zararın boyutu ayrıca zamanında yetkililer tarafından müdahale edilmediği için veya hastalığın bilindiği halde gizlendiği iddia ediliyor. Bir köyde çok kısa bir süre içerisinde 15 hayvan telef olduğu halde Tarım ve Orman Bakanlığının nasıl haberi olmuyor. Kim neyi saklamaya çalışıyor.

HASTALIK İNSANLARA BULAŞIYOR

Başka ilçelerde ve Merkezin bazı köylerinde de bu hastalık giderek yayılıyor. Ancak birileri ısrarla hastalığı saklama derdinde. Buda hem hayvanların daha çok telef olmasına hem de en önemlisi bu hastalığın insanlarımıza bulaşmasına sebep oluyor. Ağrı Valiliği ve ilgili Kurum neden sessiz ve olayı gizlemeye çalışıyor.

Patnos ilçesine bağlı Derecik köyünde bugün itibari ile 15 günlük karantinaya alındığı öğrenildi.

Haber: Murat ÜLKER

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: PATNOS'TA, ŞARBONDAN, DOLAYI, BİR, KÖY, KARANTİNAYA, ALINDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı