06 Şubat 2023 - Pazartesi

Değişime Açık Şehir: Ağrı

Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nihat Aydın, Ağrı'yı kaleme aldı.

Yazar - Nihat Aydın
Okuma Süresi: 3 dk.
Nihat Aydın

Nihat Aydın

n@n.com - 051321
Google News

Seçimlerin yaklaşmış olduğu bu zamanlarda, karınca kararınca olan şehrimizin sorunlarını dile getirmeye devam edeceğiz. Belki de bu yazılar vesilesiyle vekil seçilecek kişi veya kişiler, şehrin sorunlarına karşı daha fazla ilgi gösterirler.

Ağrı bulunduğu iklim şartlarının elverişsizliği sebebiyle çok fazla ekonomik uğraşların olmadığı, sınırlı sayıda çalışma alanına sahip küçük bir Anadolu şehridir. Şehrin en önemli eğitim kurumu olan Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Sayın Rektör Abdulhalik Karabulut’un girişimleri ile kısa sürede tanınan bir kurum haline gelmiştir. Son zamanlarda özellikle akademisyenlerin Ağrı ili coğrafi ve tarihi ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar, şehrin tanıtımına büyük katkı sağlamıştır. Üniversiteye gelen öğrenci sayılarının artmasıyla, Ağrı esnaflarının da ekonomik uğraşları peyderpey şekillenmeye başlamıştır.

Ağrı’nın ekonomik uğraşlarına gelecek olursak tarım ve hayvancılığın yoğun bir şekilde yapılmış olduğu bir ildir. Coğrafi koşullar, şehirde hayvansal üretim ve bitkisel üretim üzerinde etkiye sahip olup gündelik, toplumsal ve iktisadi yaşam koşullarını etkilemektedir.

Burada siyasi partilere sesleniyorum. Şehrin sorunlarını bilen ve şehir için taş üstüne taş koyabilecek vekilleri seçelim.

Yoksa Ağrı bir yüzyıl daha geriye gidecek göç veren bir şehir olmaya devam edecektir. Şehrin potansiyelinin farkına varalım en azından şehrin karasal ikliminden faydalanıp eskiden olduğu gibi şehri kayak branşından büyük başarılar kazanması için uğraşalım.

Şehir ile özdeşleşmiş bir diğer spor dalı da boks. Türkiye’nin önemli spor adamlarını çıkarmış ve çıkarmaya devam eden potansiyeli olan bir şehiriz.

Şehrin ihtiyacı olan sportif başarıların devamı için desteklemelere devam edelim.

Şehrimizin yetiştirmiş olduğu önemli değerlere sahip çıkalım. Seçim üzeri halkın nabzını tutalım.

Çok zor değil bugün Ağrı Cumhuriyet Caddesi’ne çıkıldığında bile halka kimlerin şehrin vekili olmasını istersiniz sorusu yönelttiğinde, üç aşağı beş yukarı olabilecek kişiler bellidir.

Masa başında aday belirlemeyelim.

Ağrı halkı kendi içinde ve şehrinde yaşayan, düğünlerinde ve taziyelerinde yanında olabilecek, her dışarı çıktığında ve her ihtiyacı olduğunda ulaşabileceği ve görebileceği bir vekil istiyor. Beş yılda bir yapılan seçimlerde metropol kentlerden şehrimize gelip, birilerinin tanıdıkları olduğu için bir yerlere gelen insanları istemiyorlar. Çünkü sonradan gelinerek bizim içimizden biri olunamıyor.

#
Yorumlar (0)
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.